Nowoczesne CO

Dodano: 2013-01-14

jeden za 40ści

Jeden taki komin zastępuje od 40 do 50 dymiących kominów piecy ogrzewających mieszkania.
Likwidacje ogrzewania piecowego i podłączenie budynku do niskoemisyjnego źródła ciepła na paliwo stałe (węgiel eko-groszek) rozpoczeto realizować w 2003 roku. W sezonie grzewczym 2003/2004 w 4 budynkach Wspólnot Mieszkaniowych (Konopnickiej 19A, 19B, 21 i Kempy 95) po raz pierwszy popłyneło ciepło z jednego źrodła, dając oprócz wysokiego komfortu życia mieszkańców czyste powietrze, czyli widoczny gołym okiem efekt ekologiczny. Inwestycje zeralizowano przy pomocy środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych właścicieli lokali
 
 


W sezonie 2004r. właściciele lokali we Wspólnotach Mieszkaniowych Kempy 93 i Konopnickiej 17a zrealizowali skutecznie podobne inwestycje w całości ze środków własnych

W latach 2005/2006 wzorem pozostałych Wspólnot, współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach: Konopnickiej 17b, 23; Kempy 91 i Kempy 93 zlikwidowali uciążliwe, energo i pracochłonne ogrzewanie piecowe i wybudowali lokalne, ekologiczne kotłownie niskoemisyjne.

Prace instalatorskie wykonała firma HUNGER-BUD z Katowic, koordynatorem prac w całości był ZAB "Grodziec" Sp. z o.o.

podajnik do pieca C.O. Sercem instalacji jest nowoczesny kocioł węglowy Jubam Eko - Plus, o mocy 100KW , wyposażony w mechaniczny podajnik retortowy (saplanie bezdymne). W połączeniu z trójciągowym stalowym wymiennikiem ciepła oraz elektronicznym sterowaniem tworzą wysokosprawne (88%) żródło ciepła.
Na zdjęciu widoczny zasobnik paliwa o pojemności 400 litrów, podłączony do automatycznego podajnika, zapewnia wysoki komfort eksploatacji gwarantujący 2-3 dniową ciągłą pracę kotła


Automatyke kotła spełnia nowoczesny system sterowania parametrami pieca za pomacą mikroprocesorowego regulatora centralnego ogrzewania Mireco
podajnik do pieca CO podajnik do pieca CO

W 2004 roku likwidacja ogrzewania piecowego miała miejsce w budynkach Wspólnot Mieszkaniowych pięciokondygnacyjnych, których usytułowanie pozwoliło na podłączenie ich do sieci zewnętrznej C.O., której właścicielem i dostawca ciepła jest Zakład Ciepłowniczy "U&R Calor" Sp z o.o. Wojkowice.
 

Instalacje wewnętrzną C.O. zasilaną z sieci Wojkowice, w zamian za tradycyjne ogrzewanie piecowe, aktualnie założyły następujące Wspólnoty Mieszkaniowe:

  • ul. Barlickiego 24b
  • ul. Konopnickiej 5b
  • ul. Konopnickiej 5c
  • ul. Konopnickiej 5a

Kolejne Wspólnoty Mieszkaniowe przy ul Konopnickiej 1, 1a, 5e i 5d dołączyły do ekologicznych źródeł ciepła w 2010 r

Aktualnie na osiedlu pracuje łącznie 17 kotłowni lokalnych, które zastąpiły około 770 uciążliwych węglowych  piecy grzewczych.

"U&R Calor" Wojkowice planuje rozbudowę własnych sieci CO w rejonie "Grodziec".

W 2013r. zaplanowano unwestycje strategiczną pn "Budowa kotłowni gazowej o mocy docelowej 3,5 MW" zdolną ogrzać w przyszłości całość osiedla.